FAQ

Czym różnią się świece sojowe od świec parafinowych?

Świece sojowe wykonane są z ekologicznego wosku sojowego wolnego od herbicydów, pestycydów i toksyn. Soja w przeciwieństwie do parafiny jest odnawialna i biodegradowalna.

Wosk sojowy topi się w dużo niższych temperaturach niż parafina, dzięki czemu świeca sojowa spala się o 50 % wolniej niż świeca parafinowa. Niska temperatura topnienia pozwala cieszyć się również dobrodziejstwem olejków eterycznych zawartych w świecy, które w zbyt wysokich temperaturach po prostu się ulatniają. Podczas palenia nie wydziela się również charakterystyczny, nieprzyjemny zapach parafiny, co pozwala w pełni cieszyć się wybranym zapachem świecy. Naturalne olejki eteryczne zawarte w świecach nie tylko pięknie pachną, ale mają aromaterapeutyczne właściwości – odprężają, relaksują i poprawiają samopoczucie.

Kolejną przewagą świec sojowych nad świecami parafinowymi jest to, że emitują one o 90% mniej dwutlenku węgla, nie dymią i nie uwalniają żadnych toksycznych substancji.

Naturalne, niebielone knoty zastosowane w świecach sojowych nie zawierają cynku, ołowiu i innych szkodliwych substancji (w przeciwieństwie do większości świec parafinowych, w których używany jest knot usztywniany szkodliwymi substancjami).

Nasze świece i woski tworzymy w całości ręcznie, dbając o każdy detal. Mając na uwadze dobro środowiska stosujemy naturalne produkty i starannie dobieramy dostawców, aby być pewnym, że oddajemy w Wasze ręce produkt przyjazny dla zdrowia.

Jakie są składniki produktów?

Wszystkie składniki produktu są wyszczególnione na każdej stronie produktu.

Jaki jest czas palenia świec?

Czas palenia oraz wymiary świecy podane są na stronie konkretnego produktu, jak również na spodzie opakowania każdej świecy.

Jaki jest okres ważności naturalnych wosków i świec sojowych?

Sugerujemy zużyć woski oraz świece do 2 lat od daty dostarczenia.

Jak przechowywać świece i woski sojowe?

Nie wystawiaj świec i wosków zapachowych na pełne słońce, przechowuj je w temperaturze pokojowej w suchym i nienasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, aby po zgaszeniu świecy w słoiczku oraz zastygnięciu wosku na powierzchni świecy zakręcić pojemniczek. Woski przechowuj w zamkniętych pudełeczkach. Opakowania, w które zapakowane są nasze woski ułatwią ci właściwe przechowywanie.

Dlaczego powierzchnia świecy sojowej nie jest zupełnie gładka? 

Każda świeca z naszej pracowni robiona jest ręcznie, od gruntowania knota bawełnianego w naturalnych woskach poczynając, poprzez mieszanie olejków, na zalewaniu świecy i przyklejaniu etykiet kończąc, dlatego produkty mogą nieznacznie różnić się od siebie. Wysoka zawartość olejków również ma wpływ na zastyganie wosku. Aby podczas mieszania wosku z olejkami, olejki nie ulotniły się czynność tę wykonujemy w możliwie niskich temperaturach wosku, co wpływa również na to, w jaki sposób wosk zastyga na górnej powierzchni świecy. W żaden sposób nie wpływa to, ani na walory zapachowe świecy, ani na jakość palonej świecy.

Dlaczego świece i naturalne woski o poszczególnych zapachach różnią się od siebie kolorem?

W swojej pierwotnej formie wosk sojowy ma barwę kremową. W związku z tym, iż każdy z olejków ma inną barwę (najbardziej intensywny, pomarańczowy kolor mają olejki eteryczne z grupy cytrusowych jak pomarańcza, mandarynka itp.), świece i woski sojowe z dodatkiem olejków będą się kolorystycznie nieznacznie różnić od siebie, przyjmując barwę od kremowych, ecru, aż do beżowego. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Kolor może odrobinę różnić się również między świecami i woskami tego samego zapachu – to zaś z kolei jest spowodowane małymi różnicami w kolorze olejków z różnych partii produkcyjnych. Kolor nie ma żadnego wpływu na jakość świecy i wosków oraz na stabilność palenia. Staramy się w możliwie jak najbardziej realny sposób przedstawić poszczególne produkty na zdjęciach.

Wosk zapachowy posiada delikatne, jaśniejsze przebarwienia. Dlaczego?

Jest to naturalna cecha wosku sojowego wzbogaconego dużą ilością olejków. Nie wpływa to na walory zapachowe wosku.

Jak dbać o knot w świecy sojowej?

Jesteśmy przeciwnikami usztywnianych knotów, które zawierają w sobie często ołów i parafinę. Knoty bawełniane, które używamy w naszych świecach gruntujemy samodzielnie w wosku sojowym. Dzięki temu knot jest delikatniejszy i przy zbyt długim paleniu (przy dużej ilości roztopionego wosku) knot może się przechylać. Zgaś wówczas świecę i sprawdź czy knot znajduje się na środku – jeżeli nie, przesuń go lekko na środek i wyprostuj.

Przed każdym ponownym zapaleniem świecy przytnij knot do ok. 5 mm – ograniczy to zjawisko kopcenia. Możesz to zrobić specjalnymi nożycami do obcinania knotów lub po prostu ułamać palcami. Przycinanie knota powoduje, iż płomień świecy nie jest zbyt duży, świeca wypala się równo i mniej kopci.

Jeżeli palisz świecę sojową długo, knot może zacząć zawijać się w tzw. ”grzybek” – zgaś wówczas świecę i przytnij knot.

Jak długo mogę palić świecę z wosku sojowego?

Świecę należy palić nie krócej niż 1-2 godziny, tak aby cała górna powierzchnia świecy się roztopiła. W przeciwnym razie narażamy świecę na tzw. tunelowanie (świeca wypala się jedynie w środkowej część w głąb, powodując iż wokół ścianek pozostaje mnóstwo niewykorzystanego wosku wraz z olejkami).

Szczególnie podczas pierwszego palenia należy zwracaj uwagę, aby palić ją odpowiednio długo. Maksymalny czas palenia świecy to 3,5 h.

W mojej świecy sojowej w słoiczkach powstaje tunel i nie wypala się cała powierzchnia. Dlaczego?

Każdorazowe palenie świecy sojowej powinno trwać na tyle długo, aby cała górna powierzchnia roztopiła się. W przeciwnym razie powstanie brzydki „tunel” w środkowej części świecy. Przy każdym kolejnym paleniu świeca wypala się w głąb pozostawiając sporo nieroztopionego wosku przy ściankach słoiczka. 

Co zrobić, aby ścianki w świecy wolnostojącej nie rozpuściły się?

Świece wolnostojące mają tak dobrane knoty, aby ścianki nie roztapiały się. Pamiętaj jednak o tym, aby każdorazowe palenie świecy sojowej trwało 1-3,5 h. Krótsze palenie spowoduje, iż świeca przy kolejnych paleniach będzie wypalała się na mniejszym obszarze niż jest do tego zaprojektowana. Dłuższe zaś może powodować przechylanie się knota. Szczególnie ważne przy świecach wolnostojących jest odpowiednie dbanie o knot (dowiedz się więcej w „Jak dbać o knot”).

Jak bezpiecznie palić nasze świece?

Do każdego zamówienia dołączamy instrukcje dotyczącą bezpiecznego palenia świec – należy się z nią zapoznać. Instrukcja ta umieszczana jest również na spodzie każdej świecy. Podstawowe zasady to:

 • nie należy pozostawiać palącej się świecy bez nadzoru
 • świece należy palić poza zasięgiem dzieci i zwierząt
 • należy pozostawić min. 10 cm odstępu pomiędzy palącymi się świecami
 • w przypadku świec wolnostojących należy używać podstawki pod świecę
 • nie należy palić świecy w pobliżu materiałów łatwopalnych (np. zasłona)
 • utrzymuj roztopiony wosk w czystości, zanieczyszczenia usuń jeszcze zanim świeca zastygnie (kawałki zapałek, knota i inne)
 • nie umieszczaj świec w przeciągu
 • nie przenoś zapalonej świecy, nie dotykaj rozgrzanego słoiczka – może to grozić poparzeniem
 • przed każdym paleniem przytnij knot na ok. 5 mm
 • zaprzestań palenia świecy, gdy pozostało ok. 8 mm wosku na dnie. Pozostałość możesz spokojnie użyć w kominku zapachowym (kominki zapachowe możesz znaleźć tutaj)

Kiedy mogę złożyć zamówienie?

Zamówienia mogą być składane w każdym momencie, 24/7 na naszej stronie internetowej.

Jak mogę zapłacić za moje zamówienie?

Płatności za produkt można dokonać za pośrednictwem:

 1. tradycyjnego przelewu bankowego
 2. systemu płatności elektronicznych Dotpay
 3. płatności za pobraniem 

Więcej szczegółów znajdziesz na dostawa i płatność.

Jak długo trwa realizacja zamówienia?

Wszystkie zamówienia są wysyłane w ciągu 1-3 dni roboczych (w przypadku zamówienia przy formie płatności – przedpłata, zamówienia są realizowane w terminie 1-3 dni od daty zaksięgowania wpłaty). Zamówione towary dostarczane są zgodnie z regulaminem dostaw. Na terenie Polski czas dostawy to 1-3 dni od daty nadania przesyłki. 

Miej na uwadze, iż w okresie świątecznym okres ten może się wydłużyć.

Złożyłam/em zamówienie jednak nie otrzymałam maila z potwierdzeniem – co robić?

Jeżeli nie otrzymałaś/eś maila z potwierdzeniem przyjęcia zamówienia, poinformuj nas o tym mailowo: hello@soolley.com.

Co zrobić jeśli produkt, który chce kupić nie jest dostępny w sklepie?

Staramy się na bieżąco uzupełniać produkty, jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że na stanie sklepu nie będzie wybranego przez Ciebie produktu napisz do nas na hello@soolley.com, a my odpowiemy, na kiedy możemy zrealizować dane zamówienie.

Jak pakowane są przesyłki?

Wszystkie nasze produkty staramy się pakować z myślą o ekologii. Przesyłki pakujemy w ekologiczne pudelka kartonowe, które spokojnie możesz później użyć do przechowywania różnych rzeczy. Jako wypełniacz stosujemy papier i tekturę falistą. Całość owijamy szarym papierem (przyjaznym dla środowiska, produkowanym z papierów pozyskiwanych z makulatury) i sklejamy papierową taśmą.

Jeżeli posiadasz jeszcze jakieś pytania, które nie zostały umieszczone w naszym FAQ, zapraszamy do kontaktu mailowego: hello@soolley.com