Instrukcja palenia świec sojowych

Nasz ekologiczny produkt sprawdzi się dla każdej osoby przejawiającej troskę o dobro środowiska naturalnego. Świece sojowe palą się znacznie dłużej niż tradycyjne parafinowe, ponieważ w składzie mają tylko wysokiej jakości wosk sojowy oraz olejki. Dodatkowym atutem jest brak szkodliwych substancji chemicznych podczas palenia świecy. Produkt wprowadzi Cię w przyjemny nastrój, ale Ty również możesz zatroszczyć się o swoją świecę. Podpowiadamy jak to zrobić i zapraszamy do lektury naszego poradnika dotyczącego palenia świec sojowych 😉

Najważniejsze pierwsze palenie

Naturalne produkty typu świeca sojowa wymagają od nas specjalnej troski oraz traktowania. Pierwsze użycie świecy jest tak naprawdę najważniejsze, bo to tzw. pamięć pierwszego użycia. Kolejne palenia świecy roztopią wosk sojowy do tego miejsca, do którego był rozpuszczony poprzednim razem. Zadbaj w takim razie o rozpuszczenie wosku na całej powierzchni świecy. Unikniesz również w ten sposób tzw. tunelowania i umożliwisz sobie wykorzystanie świecy w 100%. Tunel powoduje nieprawidłowe palenie świecy, ponieważ zbyt mały dostęp tlenu ogranicza płomień. Nie powinniśmy palić świecy dłużej niż 4 godziny, ponieważ po tym czasie olejki ulegną nadmiernemu utlenieniu.

Długość knota i jego podcinanie

Knot jest bardzo ważnym czynnikiem w prawidłowym spalaniu świecy sojowej. Ta zasada obowiązuje w przypadku każdego rodzaju świec. Płomień, który utrzymuje się na knocie, powinien mieć dobry dostęp do wosku. Radzimy zatem, aby knot wystawał ponad taflę wosku około 3-5 mm. Zbyt długi knot oznacza ograniczony dostęp do wosku i nierównomierne spalanie świecy. Dobrym zwyczajem podczas palenia świec sojowych jest przycinanie knota. Unikniesz dzięki temu tzw. mrugania świecy. Możesz przycinać knot nożyczkami do paznokci lub cążkami, ponieważ będzie łatwiej dostać się do wnętrza szklanego pojemnika.

Odpowiednie miejsce dla świecy sojowej

Płomień świecy nie lubi przeciągu ani wiatru, dlatego nie powinieneś stawiać świec na oknie. Lokalizacja świecy w pobliżu wiatru może również powodować szybsze spalanie. Dobrym pomysłem jest ustawienie świecy sojowej w centralnym punkcie pomieszczenia. Nad świeczką nie powinny wisieć firanki, zasłonki, dekoracje czy rośliny. Świece to wspaniały pomysł na relaks, ale pamiętaj jednak, że to prawdziwy ogień w Twoim mieszkaniu lub domu.

Troszcz się o swoje meble

Staraj się palić świecę sojową na podkładce, ponieważ ochronisz w ten sposób mebel przed ewentualnymi uszkodzeniami. Szklany słoiczek może się bowiem nagrzać podczas palenia i uszkodzić powierzchnię stolika czy komody. W sklepach internetowych znajdziesz specjalne podkładki pod świece sojowe. W tym celu możesz wykorzystać także wieczko od świecy lub podkładki pod kubek z wyposażenia kuchennego.

Przechowywanie świecy

Swoją ulubioną świecę sojową możesz przechowywać w temperaturze pokojowej. Powinieneś jednak chronić ją przed promieniami słonecznymi. Wosk zachowa wtedy swój kolor i nie ulegnie odkształceniom. Jeśli świeca była przechowywana w bardzo zimnym pomieszczeniu, lekko ogrzej ją w dłoniach przed zapaleniem.

Może zainteresuje Cię nasza oferta na świece sojowe z olejkami eterycznymi.

Bądź w pobliżu świecy sojowej

Ogień jest żywiołem, który czasem ciężko opanować. Przed wyjściem z domu powinieneś zgasić świecę i przykryć pokrywką. Pełna kontrola nad spalaniem świecy zapewni Ci bezpieczeństwo podczas jej użytkowania.

Świeca to nie zabawka

Nasze produkty są w pełni bezpieczne dla dzieci czy alergików. Mowa oczywiście o aromacie świecy podczas jej palenia. Świecy sojowej nie powinieneś dawać dziecku do zabawy, ponieważ może połknąć wosk lub zabrudzić nim oczy.

Bądź eko!

Po wypaleniu świecy sojowej umyj szklany pojemnik i wykorzystaj go np. do przechowywania drobnych przedmiotów. Nasze słoiczki szklane są bardzo stylowe i mogą stanowić ozdobę pomieszczenia. Zalecamy nie wypalać świecy do samego końca. Pozostaw około 1 cm wosku, dzięki czemu czyszczenie będzie znacznie prostsze.

Nie pal świecy dłużej niż 4 godziny

Świece sojowe zapachowe uwalniają swój zapach praktycznie od razu po rozpaleniu. Po określonym czasie palenia wosk jest już roztopiony na całej tafli. Nie powinieneś wtedy poruszać świeczką, aby nie zabrudzić jej ścianek. Maksymalny czas palenia świecy sojowej to około 4 godziny. Przy bardzo długim paleniu może bowiem dojść do przesunięcia knota utrudniającego dalsze użytkowanie Twojej świecy sojowej.

Przeczytaj także: jakie świece do łazienki wybrać?

Praktyczne wskazówki podczas palenia świec sojowych

Zabraliśmy również porady dotyczące świec, tak abyś mógł się nią cieszyć długo i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa:
– nie nachylaj się nad zapaloną świecą: może to wywołać spalenie rzęs lub włosów,
– świecę sojową pal poza zasięgiem zwierząt oraz dzieci. Przypadkowe potrącenie może oznaczać wylanie wosku lub poparzenie,
– nie noś zapalonej świecy, ponieważ ubrudzisz wtedy jej ścianki,
– utrzymuj powierzchnię wosku w czystości,
– nie umieszczaj świecy w pobliżu źródeł ciepła,
– staraj się wietrzyć pomieszczenia po dłuższym paleniu świecy sojowej,
– świecę pal w pozycji pionowej, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z podstawki.