Wpływ olejków eterycznych na samopoczucie

Od lat znane są dobroczynne właściwości roślin oraz pochodzących z nich olejków eterycznych. Substancje te są dodawane do świec sojowych, kosmetyków czy perfum. Mamy z nimi więc do czynienia praktycznie codziennie. Olejki eteryczne zawarte z wegańskich świecach sojowych wprawiają w dobry nastrój, a dodatkowo pozytywnie działają na nasz organizm.

Czym jest aromaterapia?

Ludzkość od setek lat stara się wydobywać z roślin to, co najcenniejsze. Olejki eteryczne stosuje się w celu poprawy urody, zdrowia i dla dobrego samopoczucia. Historia aromaterapii sięga starożytnych czasów i już wtedy wykorzystywano zapachy roślin do osiągnięcia zamierzonych celów. Pierwotni ludzie zaobserwowali dobroczynne działanie roślin i przekazywali tę wiedzę z pokolenia na pokolenie. Już wtedy zauważono, że aromaterapia jest skuteczna w przypadku wielu problemów zdrowotnych wywołanych stresem.

Terapeutyczne działanie olejków eterycznych

Zastanawiacie się pewnie, w jaki sposób zapachy mogą wpływać na poprawę kondycji psychicznej i fizycznej człowieka? Okazuje się, że działanie takie nazywane jest od lat aromaterapią. Dopasowanie odpowiedniej kompozycji zapachowej pomoże osiągnąć określony cel i np. zredukować stres, ułatwić zasypianie czy poprawić samopoczucie. Otaczające nas zapachy ze świec sojowych są wchłaniane przez nos oraz skórę. Wysokie stężenie olejków eterycznych wpływa na błony śluzowe poprzez ich rozluźnienie i ułatwienie procesu oddychania. W ten sposób poprawiamy dotlenienie naszego organizmu, które jest niezwykle istotne dla wielu procesów, między innymi myślenia, czy koncentracji. Olejki działają także odkażająco, przeciwbakteryjnie i poprawiają odporność. Produkty te dość często wykorzystuje się jako terapeutyczne wsparcie w leczeniu różnorodnych schorzeń oraz chorób. Badania naukowe potwierdzają także, że niektóre olejki eteryczne poprawiają ukrwienie mózgu przez stymulowanie kory mózgowej.

Skąd pochodzą olejki eteryczne?

Produkty te są pozyskiwane z różnorodnych części roślin. Wykorzystuje się więc liście, łodygi, korzenie, nasiona czy kwiaty. Olejki eteryczne powstają przez wyciskanie, destylację parową lub ekstrakcję rozpuszczalnikami. Każda stworzona kompozycja ma odpowiednie działanie terapeutyczne. Jedne olejki eteryczne wpływają na orzeźwienie i przypływ energii, a inne na relaks czy wyciszenie. Śluzówka nosa posiada specjalne chemoreceptory, które przekazują informacje o zapachu do mózgu.

W naszych świecach sojowych wykorzystujemy wiele mieszanek olejków eterycznych. Każdy produkt pochodzi ze sprawdzonego źródła i jest w pełni ekologiczny i wegański.

Na co pomagają olejki eteryczne?

Powinieneś wiedzieć, że różne produkty pozwalają osiągnąć określone cele terapeutyczne. Z pomocą tych substancji możemy leczyć:
1. nadciśnienie: olejek z lawendy, rozmarynu czy szałwii,
2. niedociśnienie: pomarańczowy, cytrynowy, miętowy,
3. bóle głowy: lawenda, majeranek, mięta, geranium czy bazylia,
4. bóle mięśniowe: mięta, rozmaryn, cyprys,
5. przeziębienia: olejek herbaciany, anyżowy, lawendowy, miętowy,
6. stres: melisa, jałowiec, geranium, różany, lawendowy,
7. problemy ze snem: jałowiec, geranium, majeranek, różany.

Metody terapii olejkami eterycznymi w domu

Dobroczynne skutki naturalnych olejków możesz poczuć za pomocą:
1. palenia świec zawierających olejki eteryczne w sporych ilościach. Mowa głównie o świecach sojowych, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Podczas palenia świec sojowych nie są wydzielane żadne szkodliwe substancje, a świece można używać nawet w obecności dzieci czy osób z alergiami,
2. masaż: możesz dodać kilka kropel wybranego olejku do balsamu i wykonać masaż. Zazwyczaj wykorzystuje się proporcje 3/1, czyli 3 porcje balsamu lub olejku bazowego i 1 część olejku eterycznego. Dobrym rozwiązaniem jest użycie oleju migdałowego, z kiełków pszenicy lub oliwy z oliwek,
3. inhalacje: w tym celu wykorzystaj kominki,
4. kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Do wanny wypełnionej wodą nalej kilka kropli olejku i zażywaj kąpiel minimum 15-30 minut. Wspaniałym dodatkiem do relaksującej kąpieli będą nasze świece sojowe.