Przejdź do treści

soolley

o nas

Woski zapachowe sojowe – miniaturka świec zapachowych

  • przez
Sojowe woski zapachowe do kominków ceramicznych
Sojowe woski zapachowe do kominków ceramicznych

Jesienna aura sprzyja wygrzewaniu się pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni. Sprzyja też paleniu świec zapachowych – szczególnie gdy za oknem plucha. Doskonałą alternatywą dla świec zapachowych są woski zapachowe do stosowania w kominkach zapachowych. Czy wiesz z jakich materiałów powinny być zrobione woski zapachowe, aby nie szkodziły zdrowiu? Poniżej przedstawiamy parę wskazówek.

Co to są woski zapachowe?

Są niczym innym jak miniaturką świecy zapachowej – pozbawionej knota i opakowania. Obecnie można spotkać woski zapachowe zrobione z parafiny lub z wosków roślinnych z dodatkiem aromatycznych olejków. Umieszcza się je w kominku do aromaterapii (w jego górnej części), natomiast w dolnej części kominka umieszcza się małą świeczuszkę – tealight. Po rozpuszczeniu wosk zaczyna uwalniać przepiękny zapach, wypełniając nim całe pomieszczenie.

woski do kominka ozdobne z olejkami eterycznymi soolley

Przewaga wosków roślinnych nad woskami zapachowymi tworzonymi z parafiny.

Na rynku możemy spotkać wielu producentów oferujących woski zapachowe tworzone z parafiny. Parafina – niestety – jest najpopularniejszym i najtańszym komponentem świec i wosków zapachowych. Niewielu jednak ludzi zdaje sobie sprawę, jak szkodliwa jest ta substancja – pochodna ropy naftowej(!). Proces spalania parafiny jest bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia (szerzej o tym w naszym faq), może być przyczyną bólów głowy, zwłaszcza jeśli palimy ją w małych pomieszczeniach jak np. łazienka. Jako ciekawostkę warto przytoczyć badania przeprowadzone przez American Chemical Society – okazuje się, że sadza ze spalanych świec parafinowych jest zbliżona do tej, która powstaje z wydzielin z rury wydechowej samochodu(!).

Szczególnie niebezpieczne są te woski zapachowe, które są barwione – barwniki są substancjami syntetycznymi szkodliwymi dla zdrowia. Półki sklepowe aż uginają się od tego typu produktów, które wytworzone z tanich (pomimo swojej szkodliwości) surowców umożliwiają producentom konkurowanie na rynku poprzez sprzedawanie swoich wyrobów w stosunkowo niskich cenach. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co wkładamy do swojego koszyka. Zawsze należy wnikliwie czytać składy oraz zwracać uwagę czy producent zadbał o przekazanie klientom pełnej informacji o produkcie.

Znakomitą alternatywą dla wosków zapachowych stworzonych z parafiny są woski zapachowe z wosków roślinnych. I właśnie z takiego wosku tworzone są woski zapachowe soolley (szerzej z naszą ofertą mogą się Państwo zapoznać w naszym sklepie). Rozgrzewają się bardzo szybko, nie kruszą się i nie wydzielają szkodliwych substancji.

Po aspektach technicznych pora na kwestie praktyczne. Wosk do kominków to znakomity sposób na przetestowanie różnych zapachów zanim zdecydujemy się na kupno świecy zapachowej o zdecydowanie większej gramaturze. Kominek do wosków pozwala nam również na eksperymentowanie – ulubione zapachy możemy mieszać tworząc unikatowe, niepowtarzalne, własne kompozycje. Kominek zapachowy to również prosty sposób na uzyskanie we wnętrzu cudownej atmosfery.

Może zainteresuje cię jeszcze: Sposoby na naturalny, piękny zapach w mieszkaniu.

Jak się używa woski zapachowe?

W górnej części kominka umieszczamy wybraną ilość ulubionego wosku zapachowego, na dole kominka umieszczamy bezzapachowy tealight i zapalamy go. Po chwili wosk zapachowy zacznie się roztapiań, a w pomieszczeniu zacznie się unosić piękny zapach. W zależności od tego, jak intensywny zapach chcemy uzyskać, taką ilość wosku umieszczamy w misie kominka. Standardowo jednorazowo wosk zapachowy pali się około 4 godziny (na taki czas starcza średnio podgrzewacz), ale nie jest to reguła. Wosk pachnie najintensywniej podczas pierwszego rozgrzania, potem sukcesywnie zapach się ulatnia.

Jaki kominek zapachowy do wosków wybrać?

Na rynku możemy znaleźć ogromny wybór kominków do aromaterapii (w dziale Akcesoria do wosków i świec naszego sklepu mogą Państwo zapoznać się z ofertą kominków soolley). Przy wyborze odpowiedniego kominka należy kierować się przede wszystkim dwoma aspektami:

  • powierzchnia misy, w której umieszcza się wosk zapachowy powinna być szeroka i głęboka; pozwoli to zmieścić więcej wosku, co zwiększa intensywność zapachu,
  • kominek zapachowy powinien być stabilny oraz powinien posiadać ścianki boczne; pozwoli to bezpiecznie palić tealight, bez ryzyka zaprószenia ognia.

Szerze o wyborze kominka przeczytasz tutaj: Wybieramy odpowiedni kominek zapachowy.

biały kominek do wosków zapachowych i tarty z wosku sojowego soolley

Jakie podgrzewacze tealight wybrać do kominka zapachowego?

Zdecydowanie zachęcamy do stosowania tealightów wykonanych z naturalnych wosków roślinnych (np. wosku sojowego). Odradzamy zwykłe podgrzewacze parafinowe – które powodują, że wdychamy szkodliwe opary parafinowe. Tealighty powinny być bezzapachowe.

Dla nas topienie wosków zapachowych w kominkach to przede wszystkim cudowny rytuał, sposób na zwolnienie, pozwolenie sobie na szczyptę relaksu. Takich chwil życzymy sobie i Wam jak najwięcej.

Dodaj komentarz