Ślub to jedna z uroczystości, przy których można pozwolić sobie na odrobinę więcej, jeśli chodzi o odświętny wystrój miejsca, w którym planuje się ceremonię. Dziś ludzie pobierają się nie tylko w kościołach, ale też w specjalnie zaaranżowanych altanach, ogrodach czy na plaży. Bez względu na miejsce, a nawet na porę dnia – świece sprawdzą się wyśmienicie, ale trzeba je odpowiednio dopasować do warunków.
Jak wybrać rozmiar świecy?
Rozmiar i bryła świecy mają olbrzymi wpływ na to, jak będzie się ona zachowywała podczas wypalania oraz jak długo płomień będzie się na niej utrzymywał. To bardzo ważne – szczególnie, gdy po uroczystości chcesz wykorzystać świece do końca, na przykład w domu.
Ważne, aby na czas uroczystości świeca zdążyła się porządnie rozpalić – to znaczy, aby wosk wytapiał się z niej symetrycznie, na całej szerokości. W tym celu należy dobrać średnicę świecy tak, aby po około godzinie uroczystości kościelnej lub nawet po kilkunastu minutach, gdy w grę wchodzi tylko ślub cywilny, świeca zdążyła się wytopić prawidłowo. Pozwoli to zapobiec jej tunelowaniu. Zanim zakupisz większą liczbę świec na ślub, możesz przeprowadzić ich test kupując po jednej z każdego rozmiaru i badając, czy po czasie szacowanym na ceremonię nie doszło do tunelowania.
Dlaczego należy unikać tunelowania świecy?
Tunelowanie to proces, który wywołuje krótki czas palenia się świecy – wówczas roztapia się tylko wosk w bliskiej odległości od knota. W rezultacie po kolejnym wypaleniu tworzy się wokół niego „studnia” i knot zapada się w głąb wosku. Skutkuje to nie tylko nieestetycznym paleniem się świecy, ale również skróceniem czasu palenia, jaki przewiduje producent – część wosku nigdy nie ma szansy się wytopić. Jeśli po ślubie planujesz wykorzystać niedopalone świece, to bardzo dobry pomysł – ale zadbaj o ich równomierne wytapianie.
Świeczki ślubne, które chcesz zastosować tylko na czas trwania uroczystości, powinny mieć deklarowany czas palenia około 3-5 godzin, gdyż większy nie jest potrzebny. Tym samym idealnie sprawdzą się tu tealighty w ładnej oprawie lub maxilighty.
Jaki zapach świecy wybrać na ślub?
W przypadku ceremonii ślubnej, czy to w kościele, urzędzie, czy na wolnym powietrzu, istotą palenia świec jest nie tyle ich piękny zapach, ile klimat, jaki wprowadzają wesoło mrugające ogniki. Dlatego też lepszym wyborem będzie postawienie na bezzapachowe świece wysokiej jakości. Dzięki nim można uniknąć również ewentualnych przykrych incydentów, gdyby okazało się, że wśród zaproszonych gości są alergicy uczuleni na któryś z zapachów, jakie zwykle stosuje się przy produkcji świec.
Świeczki na wesele – jakie wybrać?
Woskowe świeczki, które chcesz wykorzystać na swoim weselu, będą najładniejszą ozdobą, jeśli tylko pozwolisz im spalać się równomiernie, bez tunelowania. W przypadku przyjęcia weselnego, należy zwrócić uwagę na wybór produktu o dłuższym czasie palenia – nawet do kilkunastu godzin. Takie świece powinny być większe – grube, wysokie, porządnie wykonane. W przypadku świeczek weselnych można zdecydować się na lekko zapachowe świece – na przykład sojowe, z nutką kwiatowego aromatu, dzięki czemu w sali weselnej podniosły klimat będzie (dosłownie) wyczuwalny!
Świece na ślub – w jakiej oprawie?
Świece ślubne, ale także świece na wesele, zawsze narażone są na działanie prądów powietrznych – czy to na zewnątrz, czy też w sali weselnej lub kościele. Nie powinno się pozostawiać świec swobodnie, bez żadnej oprawy, gdyż może to skutkować pożarem, a w najlepszym wypadku – zgaśnięciem. Sprawdzają się wszelkiego rodzaju lampiony czy słoiczki, dzięki którym płomień świecy będzie osłonięty od wiatru, a co za tym idzie – uda się wypalać knot w sposób równomierny razem z woskiem. Warto zadbać o to, aby oprawa była wykonana z materiału, który nie nagrzewa się nadmiernie – aby zapobiec przypadkowemu oparzeniu się przez gości.
Jaki kolor, kształt, wzór świecy wybrać na ślub i wesele?
Tak naprawdę świece, które mają być elementem oprawy wizualnej miejsca zaślubin, muszą komponować się stylistycznie z resztą – czyli kwiatami, szarfami i innymi dodatkami. Kolorystyka czy wzornictwo świec jest więc kwestią zupełnie indywidualną – choć bardziej wskazane są wiosenne, letnie, rustykalne, czy romantyczne motywy – one najlepiej oddają miłosny charakter ceremonii!