Świece na komary – jakie wybrać?

Gorący letni wieczór to idealna pora na spotkania z przyjaciółmi w ogrodzie i na tarasie. Nie sposób jednak cieszyć się ze wspólnego spędzania czasu, kiedy wokół roi się od komarów. Nie każdy chce i może używać repelentów ze środkami chemicznymi. Jak w naturalny sposób odstraszać komary? Czy świeca zapachowa może pomóc?

Jak chronić się przed komarami?

Komary lokalizują swoją ofiarę, kierując się zapachem wydychanego dwutlenku węgla. Potrafią go wyczuć z odległości do 30 metrów. Atrakcyjna dla krwiopijców jest także woń potu. Prawdopodobnie komary wolą ludzi większych i dobrze zbudowanych, a są to często mężczyźni, z powodu ich lekko podwyższonej ciepłoty ciała.

Obserwacje wskazują, że owady wolą siadać na ciemnych powierzchniach. Włożenie czarnej, obcisłej koszulki oznacza więc większe ryzyko pogryzienia. Jednocześnie zwierzęta unikają poliestru i innych sztucznych tkanin. Do ochrony przed owadami we wnętrzach dobrze sprawdzają się moskitiery i siatki w oknach, ale każdy, kto przebywa na zewnątrz, potrzebuje czegoś innego. Najlepsze do ogrodu i na balkon są świeczki odstraszające komary. W ich składzie znaleźć można naturalne olejki eteryczne, które swoim zapachem odstraszają uciążliwe insekty.

Z czego robi się świece przeciw komarom?

Świece antykomarowe składają się w około 95% z wosku i w 5% z olejku eterycznego. Jest to najczęściej pachnący cytrusami olejek z trawy cytrynowej. Niektórzy producenci wytwarzają świeczki na komary wyłącznie z przyjaznych dla środowiska materiałów, takich jak wosk sojowy zamiast wosku z ropy naftowej. Takie świece odstraszające komary są biodegradowalne. Dla osób szczególnie troszczących się o ekologię, najlepsza będzie świeca sojowa w pojemniku wielokrotnego użytku, najlepiej ze szkła.

Jak działają świece antykomarowe?

Świece przeciw komarom po zapaleniu wydzielają zapach, olejki eteryczne lub dym. To dezorientuje węch komarów i w rezultacie nie mogą one już znaleźć swojego celu. Powszechnie stosowanym składnikiem świec na komary jest cytronella pozyskiwana z trawy cytrynowej. Olejki eteryczne tej rośliny działają odstraszająco na uciążliwe owady. Trawa cytrynowa pochodzi z Azji, gdzie może dorastać nawet do 3 metrów wysokości i jest szeroko wykorzystywana w medycynie i kuchni.

Komary odstraszają także inne olejki eteryczne. Wśród najbardziej skutecznych i jednocześnie popularnych ze względu na przyjemny zapach są:

– olejek cedrowy,

– olejek rozmarynowy,

– olejek z geranium,

– olejek miętowy,

– olejek bazyliowy,

– olejek tymiankowy,

– olejek z kopru włoskiego.

Świeca przeciw komarom zawierająca takie olejki nie tylko odstraszy niechciane insekty, ale także umili przebywanie na zewnątrz, ponieważ pięknie pachnie.

Świeczki odstraszające komary– badania naukowe

Działaniem i skutecznością świeczek antykomarowych zainteresowali się kanadyjscy naukowcy, którzy już w 1995 roku przeprowadzili badania w tym kierunku. Porównano, jak na liczbę ukąszeń komarów wpływa używanie zwykłych świec i świec z olejkiem z trawy cytrynowej. Okazało się, że przebywanie w pobliżu płonącej świecy zmniejsza liczbę ukąszeń komarów o 23% w porównaniu z grupą kontrolną, która była pozbawiona światła świec. W tym samym mini eksperymencie zbadano świece o zapachu cytronelli. Ci, którzy przebywali w pobliżu świec zapachowych, zliczyli wtedy o 42% mniej ugryzień niż osoby testowe, które miały kontakt z owadami bez żadnej ochrony.

Jakie świece wybrać?

Chociaż światło świec tworzy przytulną atmosferę, konwencjonalne świece są problematyczne dla naszego otoczenia. Często są wykonane z parafiny, którą otrzymuje się z ropy naftowej. Są one szczególnie szkodliwe dla zdrowia, bowiem zawierają drobne cząstki, które unoszą się wraz z gorącym powietrzem i są przez nas wdychane. Świece stearynowe, uważane za bardziej zrównoważone, mogą z kolei zawierać olej palmowy, dla którego przeznacza się pod uprawę ogromne obszary tropikalnych lasów deszczowych.

Są jednak lepsze alternatywy! Na rynku dostępne są ekologiczne, organiczne świece zapachowe wykonane z naturalnych surowców, na przykład z wosku sojowego. Sojowe świeczki przeciw komarom również nie zawierają parafiny ani oleju palmowego. Wosk do tych świec jest w pełni naturalny i roślinny. Świece sojowe palą się prawie bez sadzy, co oznacza, że ściany i meble pozostają czyste. Wosk sojowy jest rozpuszczalny w wodzie, więc można łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia. Ich spalanie nie powoduje wzrostu poziomu dwutlenku węgla, ponadto palą się wolniej niż konwencjonalne świece parafinowe. Niska temperatura spalania (40-45 stopni Celsjusza) oznacza mniejsze ryzyko poparzeń.

Sojowe świeczki odstraszające komary są w 100 % biodegradowalne, a także są produktem wegańskim. Również knoty nie stwarzają ryzyka dla zdrowia, ponieważ nie zawierają ołowiu ani innych metali ciężkich. To dlatego świece antykomarowe z wosku sojowego nie wytwarzają toksycznego dymu. Sam wosk to surowiec pochodzący ze sprawdzonych źródeł, wolny od pestycydów i herbicydów. Pięknie pachnące naturalnymi olejkami eterycznymi świeczki antykomarowe nie tylko pozwolą cieszyć się letnim wieczorem, to doskonały wybór dla każdego, kto chce stworzyć przytulną atmosferę i ceni sobie wysokiej jakości, przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe materiały.