Świece do aromaterapii – które sprawdzą się najlepiej?

Nie od dziś wiadomo, że aromaterapia doskonale sprawdza się jako metoda poprawy samopoczucia. Odpowiednio dobierając zapach, możemy się zrelaksować, uspokoić lub wręcz przeciwnie – dodać sobie energii. Osoby, które chciałyby zacząć przygodę z tą techniką, nierzadko wahają się przed zakupem, nie wiedząc, jakie świece wybrać. W rzeczywistości to wcale nie takie trudne.

Świeca do aromaterapii – jak wybrać odpowiednią?

Podstawowy warunek, który powinny spełniać idealne świece do aromaterapii, to jakość. Wiele dostępnych na rynku produktów jedynie tak się nazywa, ale ich baza nie nadaje się do tego, aby wdychać jej opary. Dlatego tak ważne, aby dokładnie sprawdzać skład świec. Unikajmy tych, które zrobiono z parafiny – pochodnej ropy naftowej. Podczas spalania jej cząsteczki nie ulegają całkowitemu spaleniu, ponieważ wytwarza się zbyt niska temperatura. W rezultacie w powietrzu pojawiają się takie substancje jak toluen czy benzen. Do niebezpiecznych składników używanych przy produkcji sztucznych świec należą też linoleny oraz ftalany. Domowa aromaterapia z takimi produktami będzie nie tylko nieskuteczna – negatywnie wpływa na zdrowie. W trakcie spalania świeczki mogą występować bóle głowy bądź gardła, problemy z koncentracją, a także podrażnienie oczu.

Z kolei wysokiej jakości świece do aromaterapii są zrobione z naturalnego wosku. Może być to wosk pochodzenia zwierzęcego (pszczeli) lub roślinnego (sojowy). Ten drugi bardzo często wybierają wegetarianie oraz weganie, przykładający szczególnie dużą wagę do dbania o naturę. Tego typu świece sprawiają wyłącznie przyjemność przy wdychaniu. Poprawiają nastrój, rozluźniają ciało, prócz tego oddziałują na ogólne funkcjonowanie organizmu.

Najlepsze świece do aromaterapii

W zależności od olejku eterycznego, który zawiera dana świeca aromaterapia wywołuje konkretne reakcje organizmu. Przykładowo, świeczka z dodatkiem olejku lawendowego redukuje stres. Ponadto pomaga w trudnościach z zasypianiem, zmniejszając nadmierne pobudzenie. Warto podkreślić, że olejek lawendowy poprawia koncentrację.

Podobne właściwości ma olejek z drzewa cedrowego. Tak samo sprawdza się w redukcji zbytniego napięcia czy stresu, wycisza, odpręża oraz uspokaja umysł. Zapach polepsza nastrój, za co odpowiada jego wpływ na wydzielanie serotoniny. Jeśli komuś nie odpowiada dość charakterystyczny aromat cedrowego drewna, a szuka czegoś relaksującego, może zdecydować się na przepiękną kwiatową alternatywę – olejek jaśminowy. Już nasze babcie znały jego skuteczność w redukcji niepokoju, napięć, a nawet stanów depresyjnych. Dodatkowo sięgały po jaśmin przy problemach z niskim libido.

Odpowiednio dobrany zapach ma moc minimalizacji stresu, a także łagodzenia bólów mięśni i stawów po wyczerpującym dniu. Jeżeli komuś potrzebna jest właśnie taka aromaterapia świece, które zdadzą egzamin, powinny zawierać olejek cynamonowy. Wytworzony z liści cynamonu preparat dodaje energii do działania. Przynosi ulgę osobom chronicznie zmęczonym – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbólowe oraz antyseptyczne (przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe). Stymuluje układ pokarmowy do pracy oraz pobudza układ krążenia.

Domowa aromaterapia

Olejek lawendowy, cedrowy czy cynamonowy to zaledwie kilka z szerokiej gamy olejków eterycznych dodawanych do świec. Różnorodność umożliwia znalezienie idealnego zapachu zwolennikom aromatów kwiatowych, ziołowych lub owocowych. Olejki wspomagają też leczenie wielu schorzeń. Można ich używać między innymi, przy infekcjach dróg oddechowych czy zatok wystarczy zapalić świecę z olejkiem sosnowym, aby poczuć ulgę. Na migreny pomoże olejek bazyliowy, na katar czy przeziębienia – eukaliptusowy, z kolei na wzmocnienie systemu odpornościowego poleca się np. olejek cytrynowy.

Planując zakup świecy do aromaterapii, warto wybrać wariant z naturalnego wosku również ze względów ekonomicznych. To bardzo wydajne produkty. Palą się o połowę dłużej niż odpowiedniki z parafiny. W pełni bezpieczne dla zdrowia, nieszkodliwe dla środowiska, mają same zalety.