Oświetlenie balkonu – świece czy lampiony?

Balkon w centrum miasta może stać się cudownym miejscem do zanurzenia się we własnych myślach, delektowania świeżym powietrzem i wolnym wieczorem z lampką wina w ręku. A wszystko to można osiągnąć dosłownie krok od swojego mieszkania! Jak stworzyć romantyczny klimat na balkonie przy pomocy świec i w jaki sposób dobrać je do otoczenia?

Jak zaaranżować balkon idealny na letnie wieczory?

Świece na balkon to jeden z ważniejszych elementów balkonu lub tarasu, aby ten kawałek przestrzeni mógł nabrać naprawdę wyjątkowego, marzycielskiego charakteru. Oprócz nich oczywiście niezbędne są różne rośliny. Krzaczek truskawek czy poziomek, po które można sięgnąć w każdej chwili to fantastyczny sposób na to, by życie w mieście nie kojarzyło się z brakiem swobody i dostępu do świeżych owoców prosto z krzaczka. Efektowne doniczki zwisające z dachu balkonu lub zawieszone na jego barierkach sprawią, że w otoczeniu zieleni będziesz czuć się naprawdę przyjemnie.

Oczywiście niezbędnym dodatkiem balkonu czy tarasu są meble! Wygodny fotel, mały stoli kawowy – i już masz miejsce, w którym możesz z powodzeniem oddawać się słodkiemu lenistwu w ciągu dnia. A wieczorem? Również, pod warunkiem, że zafundujesz sobie świece na taras lub balkon!

Świeczki na balkon – czy się sprawdzą?

Delikatne, tańczące płomyki ognia rozstawione wokół balkonowej balustrady czy na obrzeżach tarasu to pomysł, który rozpala do czerwoności serca miłośników romantycznych scenerii. Można sobie tylko wyobrazić, jak pięknie musi wyglądać taki roziskrzony balkon letnim wieczorem, i jak przyjemnie spędza się na nim czas. Jednak w naszym klimacie niewiele jest zupełnie bezwietrznych, ciepłych wieczorów, kiedy można sobie pozwolić na zapalenie świeczek na balkonie i delektowanie się ich urokiem. Nawet te umieszczone w szklanej osłonce są narażone na działanie wiatru. Dlatego też, jeśli marzą Ci się świece na balkon – to tylko te umieszczone w specjalnie przystosowanych do tego celu lampionach!

Lampion do świec – dlaczego jest idealny na balkon?

Lampiony wykonane z metalu, z cienkimi szklanymi szybkami mogą przyjmować różną postać – dostępne są zarówno te w stylu romantycznym, jak i bardziej nowoczesnym. Dzięki temu, że są zabudowane z każdej strony, możesz umieścić w środku świecę i nie obawiać się o to, że jej płomień za chwilę zgaśnie! Lampiony na świeżym powietrzu mają jeszcze jedną zaletę – umożliwiają równomierne wytapianie się wosku, co zapobiega jego tunelowaniu, czyli tworzeniu studni, wewnątrz której knot się zapada, a świeca pali się krócej, niż to przewidział producent.

To wszystko sprawia, że lampiony są naprawdę dobrym wyborem na balkon lub taras, czyli tam, gdzie świeca jest najbardziej narażona na prądy powietrzne, a co za tym idzie – na zgaśnięcie i nierównomierne wytapianie się wosku. Łatwa obsługa lampionów w połączeniu z ich efektownym wyglądem pozwoli na rozkoszowanie się ciepłem świec i migotaniem ich płomieni zawsze, kiedy tylko masz na to ochotę!

Jaką świecę wybrać do lampionu?

W letni bezwietrzny wieczór możesz pokusić się o świece na taras lub balkon w klasycznej szklanej oprawie. Musisz jednak pamiętać, aby stawiać je w miejscu osłoniętym od ewentualnych podmuchów powietrza – czyli na przykład z dala od otwartych drzwi do domu. Oprócz tego należy znaleźć dla nich stanowisko z daleka od jakichkolwiek łatwopalnych źródeł – na przykład drewnianych donic czy niezwykle modnych ostatnio firan na balkonach.

Jeśli decydujesz się na lampion, możesz pozwolić sobie na ustawienie go w dowolnym miejscu bez ryzyka wywołania pożaru. Wtedy zadbaj tylko o to, aby był kolorystycznie i stylistycznie dopasowany do miejsca, w którym ma grać główne skrzypce. Prawdziwy lampion z tlącą się w środku świecą to lepszy wybór niż płomień zasilany elektrycznie. Do środka większości lampionów wystarczy włożyć tealight lub maxilight, można też pokusić się o odpowiedniej wielkości świeczkę walcowatą bezzapachową – będzie dłużej świeciła i pięknie wyglądała. W lampionach warto zastosować świece sojowe – nietoksyczne i dobrej jakości, o prawidłowym tempie wypalania się. Nie muszą być zapachowe – Twoje kwiatki i powiew świeżego powietrza będą wystarczającym ukojeniem dla Twoich receptorów węchu w letnie wieczory!