Naturalne sposoby na ładny zapach w domu

Dom to miejsce, które kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem i możliwością spędzenia czasu wśród najbliższych osób. Dlatego warto pamiętać o tym, że na skuteczny wypoczynek ma wpływ wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest zapach.

Często trudno nam się odprężyć w miejscach, w których nie czujemy się komfortowo z powodu niezbyt przyjemnego zapachu, nie zawsze wynikającego z nieporządku. Źródłem takich woni mogą okazać się na przykład naczynia w zlewie, pełny kosz na śmieci czy dywany, w których gromadzi się dużo kurzu i jedynie pranie jest w stanie w pełni go wyeliminować. Z tego powodu od wielu lat popularnością cieszą się zapachy i różnego rodzaju odświeżacze powietrza, które neutralizują nieprzyjemne wonie oraz nadają wnętrzu niezwykły charakter.

Ekologiczne świece i woski

woski zapachowe

W ostatnim czasie ekologiczne świece stają się alternatywą dla popularnych odświeżaczy. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości, rezygnacji ze sztucznych zapachów zamkniętych w metalowych opakowaniach i ze szkodliwych świec parafinowych. Nie bez znaczenia mają tu również względy estetyczne – świece ekologiczne pięknie prezentują się na stołach, przyjemnie pachną, a woń utrzymuje się na dłużej.

Innym naturalnym i bezpiecznym sposobem na poprawienie zapachu w domu są ekologiczne woski, które często zachwycają nie tylko pięknym aromatem, ale również niezwykłym wyglądem. Oprócz naturalnych świec zapachowych i wosków popularne są również mieszanki potpourri, które można wykonać własnoręcznie lub zdać się na profesjonalistów i kupić gotowy towar.

Poszczególne produkty charakteryzują się nieco innym działaniem, dlatego warto przed zakupem przyjrzeć się każdemu z nich.

Świece z naturalnego wosku, czyli bezpieczna metoda na uzyskanie trwałego, pięknego zapachu

Ekologiczne świece coraz częściej zastępują swoje parafinowe odpowiedniki. Mimo że ich cena bywa wyższa, okazuje się, że pachną dłużej i ładniej niż świece wykonane z parafiny. To sprawia, że są też bardziej opłacalne. Do ich najważniejszych zalet należy jednak fakt, że podczas spalania nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, które miałyby zły wpływ na nasze zdrowie. Spalanie parafiny natomiast przypomina spalanie ropy naftowej, w wyniku której w powietrzu zaczyna unosić się wiele niebezpiecznych związków lotnych, takich jak toluen i benzen. Ponadto sztuczne substancje zapachowe oraz barwniki w tego rodzaju świecach również nie pozostają obojętne dla zdrowia. Świece zapachowe naturalne powstają z wosków pszczelich lub roślinnych, a najczęściej sojowych. Dzięki temu podczas spalania nie wydzielają szkodliwych związków lotnych ani nieprzyjemnych zapachów. Warto również wspomnieć, że naturalne świece nie zostawiają na ścianach lub meblach sadzy. Okazują się również dużo bardziej bezpieczne w sytuacjach, gdy osoba dorosła, dziecko czy zwierzę dotknie ciepłego wosku. W przeciwieństwie do świec parafinowych, pszczele lub sojowe wyroby nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu nie ryzykujemy poparzeniem. Jeżeli chcesz tego uniknąć koniecznie sprawdź nasze świece sojowe.

Czym są zapachowe woski?

Podobnie jak w przypadku ekologicznych świec zapachowych, naturalne woski powstają z produktów sojowych lub pszczelich. Dzięki temu także są bezpieczne oraz pozwalają w pełni cieszyć się niezwykłym zapachem, który towarzyszy spalaniu. Warto jednak wiedzieć, że woski najczęściej występują w formie niewielkich kwadracików. Należy rozpuścić je w specjalnym, niewielkim kominku, składającego się z ozdobnej miseczki, w której znajduje się wosk, oraz z miejsca na wkład tzw. tealightu, którego zadaniem jest rozpuszczenie wosku. Polecamy zadbać o to, aby używać podgrzewaczy powstałych z naturalnych składników.

Woski zapachowe wydzielają piękny, intensywny zapach, a poszczególne kompozycje można z łatwością ze sobą mieszać, umieszczając je w jednym kominku. Warto przy tym wspomnieć, że woski przyciągają również uwagę swoim niezwykłym wyglądem – często przypominają czekoladki z zatopionymi kawałkami kwiatów czy innych roślin. Z tego powodu nie tylko otulają wnętrze zachwycającym zapachem, ale także stanowią niecodzienną i naturalną ozdobę.