Kominek ceramiczny czy elektryczny – jaki wybrać?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie udaną aromaterapię za pomocą wosku zapachowego bez użycia odpowiednich akcesoriów. Na rynku dostępnych jest wiele kominków zapachowych, które okazują się niezbędne do prawidłowego roztopienia wosku. Wybór właściwego kominka nie jest łatwym zadaniem, dlatego postanowiliśmy przedstawić garść cennych wskazówek, które pomogą kupić właściwy, najbardziej praktyczny model dopasowany do wystroju wnętrza.

Na co zwrócić uwagę decydując się na kominek zapachowy

Rozpoczynając aromaterapię z wykorzystaniem wosku zapachowego warto zainwestować w wysokiej jakości kominek. Powinien on charakteryzować się funkcjonalnością, gwarantować bezpieczne  użytkowanie, a także ładnie się prezentować. Przy wyborze kominka zapachowego warto zastanowić się nad tym, gdzie chcemy go umieścić, oraz jaki sposób jego podgrzewania okaże się najwygodniejszy.

W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać model tradycyjny, podgrzewający wosk za pomocą świeczki – podgrzewacza lub kominek zapachowy elektryczny.

Pierwszy z nich, ceramiczny kominek zapachowy, nie wymaga żadnego zasilania energią elektryczną, tylko za pomocą prawdziwego płomienia ognia. W dolnej części kominka zostaje umieszczony mały podgrzewacz, którego płomień rozgrzewa wosk znajdujący się na górnej części kominka.

Elektryczny natomiast ma dwie wersje. Pierwsza z nich cechuje się kompaktowym, poręcznym  kształtem i umieszcza się go bezpośrednio w gniazdku. Gdy wosk znajdujący się wewnątrz zostaje podgrzany, aromatyczny zapach rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Drugą odmianą kominków zapachowych elektrycznych są modele z długim kablem, które można umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Działają one w podobny sposób jak te, które zostają umieszczone bezpośrednio w gniazdkach.

Jakie zalety mają kominki ceramiczne zapachowe

kominki zapachowe ceramiczne

Wybór tradycyjnego kominka ceramicznego ma kilka zalet nie do przecenienia. Jego dużym plusem jest wysoki stopień mobilności – może zostać umieszczony praktycznie w każdym miejscu. Jedynym wyjątkiem są przestrzenie, w których wieje wiatr, mogący zgasić płomień, oraz miejsca, gdzie znajdują się przedmioty łatwopalne. Stawiając ceramiczny kominek zapachowy w łazience, nie trzeba obawiać się, że w razie kontaktu z wodą dojdzie do spięcia lub porażenia kogoś z domowników prądem. Jedynym minusem tego typu modeli, jest ryzyko zaprószenia ognia w sytuacji, gdy przedmiot spadnie na podłogę.

Tlący się płomyk w kominku ceramicznym tworzy efektowny spektakl, nadając wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Doskonale nadaje się do ustawienia na parapecie  lub na szafce w łazience, tworząc domowe SPA. Ceramiczne kominki zapachowe świetnie prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach salonów, kuchni, jadali, a także w butikach oraz sklepach.

Dlaczego warto wybrać elektryczny kominek zapachowy?

Kominki elektryczne doskonale sprawdzą się w przestrzeniach, gdzie przebywają małe dzieci oraz zwierzęta. Ustawiony w pobliżu gniazdka elektrycznego nie przykuwa uwagi ciekawskich, a aromatyczny zapach rozprzestrzenia się po wnętrzu mieszkania. Brak otwartego ognia okazuje się w tym przypadku główną zaletą. Elektryczny kominek zapachowy charakteryzuje się prostą i szybką obsługą – nie trzeba zapalać podgrzewacza ani pilnować ognia, gdy zgaśnie.

Tego typu modele można ustawić zarówno wewnątrz budynku, jak i na tarasie lub na balkonie podczas wieczornego relaksu. Należy pamiętać, aby mieć dostęp do źródła prądu. Minusem okazuje się ograniczona mobilność – modele tego typu można umieszczać tylko w pobliżu miejsca zasilania. Ponadto należy uważać, by kabel nie został zalany wodą, dlatego nie jest wskazane umieszczanie elektrycznego kominka zapachowego w łazience, blisko wody.

Reasumując, przed zakupem należy zastanowić się, gdzie chcemy ustawić nasz kominek. Każdy z modeli może okazać się dobrym wyborem, jeśli dobrze przemyślimy jaką funkcję – oprócz oczywiście samego podgrzewania wosku – ma spełniać.