Jaki kominek zapachowy wybrać?

Zastanawiasz się nad zakupem wosku albo olejku zapachowego? Chcesz korzystać z nich regularnie albo co jakiś czas, przy wyjątkowej okazji typu randka? Niezależnie od powodu to znakomity pomysł! Warto jednak pomyśleć o doborze właściwego akcesorium do aromaterapii, czyli kominka zapachowego. Na rynku można znaleźć wiele modeli różniących się między sobą rozmiarami, kolorem czy kształtem. Czy to jedyne różnice? Na co zwrócić uwagę, planując zamówienie?

Kominek aromatyczny do wosków czy olejków?

Przed zakupem kominka trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Znaczenie ma przede wszystkim jego przeznaczenie, jak również to kiedy oraz gdzie zamierzasz go używać. Jeśli bardziej odpowiadają Ci woski, wybierz wariant stworzony właśnie do nich, jeśli natomiast preferujesz olejki, postaw na kominek zapachowy do olejków. W sytuacji, gdy wybierasz rozwiązanie dla siebie, możesz kierować się własnymi preferencjami – kupić model w ulubionym kolorze, w nietuzinkowym, przykuwającym wzrok kształcie. Jeżeli natomiast prowadzisz działalność komercyjną i poszukujesz kominków do swojego salonu urody czy SPA, rozsądniejszą opcją wydaje się zamówienie kominka o przyjemnej dla oczu, stonowanej barwie. Sięgnij po beż, biel, szarości, kolory ziemi bądź zieleń.

Kupując kominek zapachowy, weź pod uwagę porę dnia, w której planujesz z niego korzystać. Jeśli częściej będzie to wieczór, poza pięknym zapachem kominek może czarować także grą światła. Wystarczy wybrać wersję z ozdobnymi dziurkami, ażurowymi dekoracjami albo kolorowymi szkiełkami przypominającymi witraż. Wydobywające się z niego światło stworzy niesamowite obrazy na ścianach, wprowadzając w pomieszczeniu romantyczny nastrój. Jeżeli wolisz używać kominka aromatycznego za dnia, rozejrzyj się za modelem ze zdobionymi ściankami. Ciekawym pomysłem może być intrygująca forma, np. kwiatu, drzewa albo postaci. Wielu osobom podobają się klasyczne kominki o prostym kształcie. To rozsądny wybór, który zapewni intymną atmosferę bez względu na porę dnia oraz miejsce, w którym zostaną użyte.

Kominek do olejków zapachowych – dla relaksu oraz terapii

Wielbiciele olejków eterycznych będą zadowoleni, gdy zamówią kominek zapachowy do olejków. Modele z tej kategorii zazwyczaj cechują się mniejszymi wymiarami niż ich odpowiedniki do wosku. Miseczki mają mniejszą pojemność, ponadto nie muszą być tak szerokie. W kominku do wosku powinien zmieścić się cały wkład, natomiast miseczka na wodę oraz olejek może mieć niewielkie gabaryty. Sam kominek może być niższy niż w wariantach do wosku. W tych drugich zbyt mała wysokość doprowadza niekiedy do przypalania się wosku. Oprócz tego istotne znaczenie ma intensywność zapachu – w niskim kominku wosk będzie pachnieć zbyt mocno, a przez to drażnić, zamiast poprawiać samopoczucie.

Korzystanie z kominka do olejków to bardzo prosta czynność. Wystarczy zamieścić w dolnej części tealight, wlać do miseczki nieco wody, a potem dodać do niej kilka czy kilkanaście kropli olejku eterycznego. Pod wpływem ciepła olejek zaczyna się ulatniać, a woda wyparowywać.

Kominek zapachowy do wosku– dla przyjemności

Kolejny rodzaj kominków zapachowych to wersje przeznaczone do wosków. Włóż do środka podgrzewacz (tealight), a następnie go zapal. Umieść w miseczce wosk zapachowy. Ciepło generowane przez podgrzewacz ogrzeje górną część kominka, topiąc wosk oraz uwalniając aromat. W powietrzu zacznie się roznosić cudowny zapach – relaksujący, dodający energii lub inny, który wybierzesz do aromaterapii.

Kiedy tealight już się wypali (albo postanowisz wcześniej go wygasić), olejki zapachowe ulotnią się z produktu. Pozostanie jednak warstwa wosku, którą należy usunąć z miseczki. Z jednej strony, użytkowanie tego rodzaju kominka wymaga więcej zachodu, ponieważ należy go oczyścić z pozostałości wosku. Z drugiej, kominek zapachowy do wosku to bezpieczniejsza opcja – szczególnie dla zapominalskich. Osoby niefrasobliwe nie muszą się obawiać, że doglądanie kominka wypadnie im z głowy. Przy korzystaniu z modelu do olejków eterycznych należy pamiętać o zgaszeniu świeczki w odpowiednim momencie lub ewentualnym dolaniu wody do miseczki. Jeśli się zagapią, może dojść do pęknięcia rozgrzanego kominka.

Ten typ produktu sprawdzi się najlepiej u wszystkich, którzy zamierzają cieszyć się pięknym zapachem dla przyjemności. Ci, którzy chcieliby wykorzystywać aromaterapię w celach leczniczych, powinni skupić się na naturalnych olejkach eterycznych, a co za tym idzie, kupić przeznaczony dla tego kominek.

Kominek zapachowy elektryczny – tak czy nie?

Ostatni rodzaj to kominek elektryczny. To nowatorska alternatywa kominków do wosków oraz olejków, droższa od obu rozwiązań, ale nadrabiająca koszty licznymi zaletami. Na kominek zapachowy elektryczny najczęściej decydują się miłośnicy nowości. To ekonomiczny wybór, ponieważ akcesorium nie wymaga kupna podgrzewaczy. Jedyne, co musisz zamawiać, to nowe olejki albo woski zapachowe. Elektryczny kominek samodzielnie podgrzeje produkt, a Tobie pozostanie delektowanie się upojnym aromatem.

Czy ten typ kominka ma jakieś wady? Główny to cena, odpowiednio wyższa niż u poprzedników. Z tego powodu na elektryczną wersję powinny skusić się osoby, które pokochały aromaterapię i planują regularnie używać wosków czy olejków.

Kominki zapachowe – na który się zdecydować?

Odpowiedź na pytanie, który kominek aromatyczny kupić, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wpływa na nią częstotliwość używania oraz forma produktu zapachowego, która bardziej odpowiada przyszłemu właścicielowi. Oczywiście, można posługiwać się jednym kominkiem, na zmianę sięgając po woski oraz olejki eteryczne. Bywa to uciążliwe przy czyszczeniu, przez co wymaga skrupulatności. Przykładowo, po użyciu wosku należy go dokładnie usunąć, jeśli w następnej kolejności wybierzesz olejek. Nie wlewaj wody do miseczki, jeśli nie została starannie wyczyszczona z resztek wosku.

Osoba początkująca, która jeszcze nie wie, czy bardziej odpowiada jej wosk zapachowy, czy olejek, może postawić na kominek do wosku. Ma większą miseczkę, więc nadaje się do obu produktów, podczas gdy wariant do olejku zapewne byłby zbyt mały. Jeśli (a raczej: kiedy) użytkownik polubi aromaterapię, drugi kominek kupi już bardziej świadomie, dopasowując go do ulubionej wersji pachnącego artykułu.