Jak używać olejków eterycznych w kominkach?

Olejki eteryczne mają mocno skoncentrowane substancje zapachowe. Do ich ekspozycji i uwalniania z nich aromatu pomocne będą odpowiednie akcesoria, pozwalające stworzyć niepowtarzany klimat we wnętrzu. Takimi wyjątkowymi elementami, które umożliwią optymalne wyeksponowanie zapachów, okazują się kominki do olejków zapachowych będące także efektowną ozdobą w pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o dekoracyjnych kształtach, modnych wzorach oraz kolorach, które pozwolą podkreślić styl mieszkania. Jednak warto w tym miejscu pamiętać, że właściwa obsługa kominka i odpowiednie użycie olejków mają decydujący wpływ na jakość oraz trwałość uwalniającej się esencji.

Sposób używania olejków zapachowych w kominkach

Tym, co charakteryzuje każdy kominek, jest łatwa i bezproblemowa obsługa. Jak zatem należy używać olejków eteryczne w kominkach? Wystarczy wlać wodę do miseczki znajdującej się w na samej górze kominka i dodać kilka kropel olejku zapachowego. Następnie zapalić świeczkę znajdującą się w dolnej części. Ciepło wydobywające się z rozpalonej świecy rozgrzeje wodę i uwolni olejki, które unosząc się w powietrzu, wytworzą aromatyczny zapach.

Podczas długiego palenia świeczki należy dolewać wodę, aby zapobiec przepaleniu się kominka lub jego pęknięciu. Ponadto warto co jakiś czas dodawać kilka kropel olejku, aby nieustannie zachować intensywny zapach.

Jeśli chodzi o kominki do olejków eterycznych zasilane energią elektryczną, to ich sposób używania wygląda podobnie, z ta tylko różnicą, że nie zapala się świeczki, lecz włącza zasilanie elektryczne. Wlewając do górnej części wodę, trzeba zachować ostrożność, aby nie zalać dolnej części kominka.

Środki ostrożności podczas używania do olejków eterycznych w kominach

Każdy kominek zapachowy, zarówno tradycyjny, czyli kominek ceramiczny, w którym podgrzewamy olejek przy użyciu świeczki, jak i zasilany energią elektryczną, ustawiony powinien być poza zasięgiem małych dzieci oraz zwierząt domowych. Jeśli chodzi o kominki do olejków zapachowych, w których pali się płomień, muszą być umieszczone z daleka od przedmiotów łatwo palnych.

Warto także pamiętać o tym, aby nie zostawiać zapalonej świeczki w kominku bez nadzoru oraz pamiętać, że kominek i znajdująca się w nim zawartość nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury. Rozgrzanego kominka nie wolno dotykać rękoma bez rękawiczek ochronnych.

Reasumując, użycie olejków do kominków eterycznych  jest najprostszym i najwygodniejszym sposobem na zastosowanie aromaterapii w wielu wnętrzach domów mieszkalnych, salonów masażu, gabinetów kosmetycznych, kurortów SPA,  restauracji oraz kawiarni. Poznanie kilku zasad prawidłowego  użytkowania pozwoli w pełni bezpiecznie cieszyć się pięknym zapachem w mieszkaniu.